I. MISJA
Styl pracy Szkoły ujawnia się poprzez jej nauczanie, podtrzymywanie, przekazywanie psychoanalizy oraz szerzenie wiedzy psychoanalitycznej.
Mówienie o psychoanalizie nawiązuje wprost do spadku pozostawionego psychoanalitykom przez Zygmunta Freuda i Jacquesa Lacana. Oni to pozostawili przekonanie - dla nas nie do podważenia - że psychoanaliza potrzebna jest światu i potrzebna jest człowiekowi.
Nauczanie psychoanalizy musi być połączone z własną analizą, a także z szerzeniem analizy.
Zadaniem Szkoły jest ustanowienie tej ciągłości z szerzeniem psychoanalizy.
II. CZŁONKOWSTWO
PASSEJedynym sposobem wejścia do Szkoły jest procedura przejścia (fr. passe), która pokłada zaufanie w nieświadomości jako sposobie rekrutowania i nominowania członków Szkoły. To gwarancje płynące z „przejścia, a nie mniej lub bardziej złożone predyspozycje człowieka, takie jak cechy charakteru, posiadane wykształcenie czy stan szeroko rozumianego zdrowia, uznajemy za decydujące przy wyborze kandydata na Członka Szkoły. W psychoanalizie nie istnieje bowiem kryterium „normalności” lub bycia wystarczająco przygotowanym.
III. WŁADZE
01. Walne Zgromadzenie Członków
– najwyższa władza stowarzyszenia
AGATA PACURA
członek zwyczajny
PAWEŁ DROŹDZIAK
członek zwyczajny
TOMASZ DUBIS
członek zwyczajny
MATEUSZ FRANCZAK
członek zwyczajny
STEFAN GABLER
członek zwyczajny
KRZYSZTOF PAWLAK
członek zwyczajny
IGA RAKOWSKA
członek zwyczajny
JACEK SOSNOWSKI
członek zwyczajny
SZYMON STOCZEK
członek zwyczajny
ELŻBIETA SZTEJNERT
członek zwyczajny
JACEK PROCHAL
członek wspierający
PRZEMYSŁAW SZUBARTOWICZ
członek zwyczajny
SŁAWOMIR ZDRZALIK
członek wspierający
MARTA ALEKSANDROWICZ
członek kandydat
PAULINA GAWLIŃSKA
członek kandydat
MAGDALENA GERWATOWSKA
członek kandydat
MAGDALENA NAWISIELSKA
członek kandydat
SZYMON SKALSKI
członek kandydat
02. Zarząd
– najwyższa władza szkoły między walnymi (2023-2026)
TOMASZ DUBIS
przewodniczący
KRZYSZTOF PAWLAK
wiceprzewodniczący ds. szkoleniowych
SZYMON STOCZEK
członek zwyczajny
PRZEMYSŁAW SZUBARTOWICZ
członek
03. Komisja Rewizyjna
– organ kontroli wewnętrznej
JACEK SOSNOWSKI
przewodniczący
MATEUSZ FRANCZAK
wiceprzewodniczący
STEFAN GABLER
członek
Celem Sinthome jest działalność naukowa i edukacyjna w zakresie rozwijania i propagowania wiedzy psychoanalitycznej, dbanie o poziom naukowy oraz kwalifikacje etyczne psychoanalityków autoryzujących się w Szkole.
Jacques Lacan, Otwarcie spotkania w Caracas, 12 lipca 1980
IV. HISTORIA
Podmiot o ile stoi za nim pragnienie, obecny jest w dyskursie na długo przed narodzinami. W naszym przypadku rozstrzygające było pragnienie Krzysztofa Pawlaka. Śledząc jak to pragnienie się realizowało można zaobserwować drogę do powstania Szkoły i jej dalsze losy.
CZY JEST PAN PSYCHOANALITYKIEM?
Krzysztof Pawlak ma 31 lat i prawie od pięciu analizuje się u Zbigniewa Sokolika. Na co dzień pracuje w Zakładzie Seksuologii i Więzi Międzyludzkich w Warszawie gdzie przed świętami Bożego Narodzenia odbiera telefon od Barbary Gorczycy z pytaniem i zaproszeniem na przyszłoroczne dni polsko-francuskie w paryskiej Ecole de la Cause Freudienne (ECF). Francuska psychoanalityczka polskiego pochodzenia, przebywa w tym czasie w Krakowie gdzie wraz z Rolandem Brocą jest gościem Jerzego Aleksandrowicza.
DNI POLSKO-FRANCUSKIE
Odbywają się dni polsko-francuskie w Paryżu, w których bierze udział Polska delegacja złożona z psychoanalityków: Krzysztofa Pawlaka i Czesława Dziekanowskiego oraz kilkunastu terapeutów z Ośrodka Leczenia Nerwic Jerzego Aleksandrowicza. Po raz pierwszy francuscy lacaniści zaczynają rozmawiać o „inwestowaniu” w Polskę. Już jesienią, wraz z Barbarą Gorczycą do Polski przyjeżdża Belg – Maurice Krajzman, który staje się superwizorem polskiej grupy lacanistów, a potem także superwizorem Pawlaka.
Krzysztof Pawlak rozpoczyna swoje nauczanie w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
TŁUMACZENIE FUNKCJI I POLA
W czasie gdy w Warszawie trwają obrady Okrągłego Stołu, w Zakopanem Barbara Gorczyca, Krzysztof Pawlak i m.in. Arnold Pawelski podejmują się pierwszego tłumaczenia na język polski pracy Jacquesa Lacana “Funkcja i pole mówienia i mowy w psychoanalizie”.
W krakowskiej Nowej Hucie gabinet otwiera Alina Henzel-Korzeniowska. Dla Krzysztofa Pawlaka i Arnolda Pawelskiego staje się on szansą szerzenia psychoanalizy. Tak zawiązuje się Krakowska Grupa Badawcza “Impuls Psychoanalityczny”. W lipcu, przy okazji VI Rencontre Internationale du Champ Freudien, Krzysztof Pawlak wraz ze Zbigniewem Sokolikiem jest gościem Paula i Eugenie Lemoine. Podczas śniadania w pałacu Richelieu nakreślony zostaje plan rozwoju psychoanalizy lacanowskiej w Polsce.
PIERWSZY ARTYKUŁ
W monografii “Nowe zjawiska w psychoterapii” pod red. Marii Lis–Turlejskiej, ukazuje się pierwszy w Polsce artykuł na temat psychoanalizy lacanowskiej. Autorem jest Krzysztof Pawlak, a jego tytuł to “Psychoanaliza według Jacques’a Lacana”.
TŁUMACZENIE SEMINARIUM XI
W gronie osób uczęszczających na seminarium Krzysztofa Pawlaka w Krakowie rozpoczyna się praca nad tłumaczeniem seminarium Jacquesa Lacana “Cztery podstawowe pojęcia psychoanalizy”. Wraz z Pawlakiem nad tekstem pracują Barbara Kowalów i Robert Andruszko.
Środowisko z Krakowa i Poznania wyjeżdża na VIII Rencontre du Champ Freudien. Opiekunką polskiej delegacji w Paryżu jest Colette Soler.
PERSPEKTYWA FREUDOWSKA
Powstaje Towarzystwo Psychoanalityczne “Perspektywa Freudowska”, które zrzesza środowiska z Krakowa, Poznania i organizujące się środowisko z Warszawy, skupione wokół studentów Krzysztofa Pawlaka. Łącznie około 50 osób! W biuletynie wydawanym przez Perspektywę obok tłumaczeń prac Jacquesa Lacana można znaleźć teksty Riccardo Carrabino, Janusza Kotary, czy Bogdana Wolfa. W czerwcu na zaproszenie Krzysztofa Pawlaka przyjeżdża do Polski Riccardo Carrabino na swoje pierwsze, dwutygodniowe seminarium.
ROZŁAM PERSPEKTYWY FREUDOWSKIEJ
Na organizowaną przez Perspektywę Freudowską konferencję grupy franco-polonais w hotelu “Forum” przyjeżdża delegacja z L’École Européenne de Psychanalyse - Développement (EEP-D): Carole Dewambrechies z Belgii i Riccardo Carrabino z Włoch. W wyniku propozycji R. Carrabino złożonej członkom Perspektywy drugiego dnia kongresu, już w październiku odbywają się Pierwsze Jesienne Dni Naukowe Krakowskiego Koła w trakcie założenia przy EEP-D, a Krzysztof Pawlak na prośbę studentów z Łukaszem Mokrosińskim na czele, zaczyna odbudowywać struktury w Warszawie i Krakowie.
W maju, po czterech latach starań, dochodzi do passe Krzysztofa Pawlaka w L’Association Mondiale de Psychanalyse / World Association of Psychoanalysis (AMP/WAP) w Paryżu. Pozytywne przejście skutkuje delegowaniem go do środowiska w Grecji… pewnie ze względu na jego nieco “antyczną” analizę - jak głosi werdykt Kartelu-Passe.
EPFCL
Sinthome w procesie formowania się stowarzyszenia zawiązuje współpracę z Ecole de Psychanalyse des Forums du Champ lacanien (EPFCL), stowarzyszeniem założonym przez Colette Soler w 2001 r. ? po jej odejściu z
2 marca odbywa się zebranie założycielskie stowarzyszenia Sinthome - Grupy Psychoanalizy Lacanowskiej (SGPL). Bierze w nim udział 19 członków założycieli, a lista gabinetów liczy 8 nazwisk. Pierwszą przewodniczącą nowo powstałego stowarzyszenia zostaje Anna Wojakowska–Skiba. Mentorem Sinthome jest francuska EPFCL a SGPL staje się jej polskim Forum.
STUDIUM KSZTAŁCENIOWE
26-27 września mają miejsce pierwsze zajęcia w ramach powołanego przez Sinthome, trzyletniego Studium Kształceniowego. Program pierwszego roku nauki w Studium to wprowadzenie humanistyczne, wybrane zagadnienia psychiatrii i farmakoterapii. Drugi rok to wstęp do teorii i omówienie podstawowych pojęć psychoanalitycznych. Program trzeciego roku w Studium zakłada omówienie nowatorskiej lacanowskiej klasyfikacji struktur klinicznych w stosunku do klasycznej nozologii.
ROZŁAM SINTHOME
26 czerwca, wskutek gwałtownych tarć wewnątrz Grupy, większość osób ze ścisłego kierownictwa zrzeka się swoich funkcji i występuje ze stowarzyszenia, zakładając tego dnia Forum Polskie Pola Lacanowskiego (FPPL). Pozostali członkowie, pod przewodnictwem Stefana Gablera, Przemysława Szubartowicza i Sławomira Żukowskiego, decydują się od tego momentu pracować niezależnie, wprowadzając w życie zasadę nie faworyzowania żadnej opcji zdobywania wiedzy z zakresu psychoanalizy lacanowskiej.
KURS PODSTAWOWY
17 września, w ramach powołanej wewnątrz stowarzyszenia Szkoły Formowania się Psychoanalityka (SFP), startuje Kurs Podstawowy. Inspiracją programową jest Basic School, pięcioletni cykl kształcenia wypracowany przez Corpo Freudiano Escola de Psicanalise z Brazyli, będącej częścią związku stowarzyszeń Convergencia. Styl działania samej SFP oparty jest na lacanowskim modelu szkolenia wywodzącym się z tradycji antycznych, a także o reguły wypracowane i obowiązujące w Lacanian School of Psychoanalysis (LSP) z Berkeley i ramowe zasady funkcjonowania Szkoły w NLS.
COVID
Pandemia i w konsekwencji całkowite przejście w tryb zdalny, przynosi intensyfikację działań i znaczące zmiany w myśleniu o podmiotowości Szkoły. Przewodniczącym stowarzyszenia zostaje Tomasz Dubis, który wraz z Krzysztofem Pawlakiem i Szymonem Stoczkiem tworzy nowy Zarząd, podejmując się reformy stowarzyszenia i Szkoły.
SZKOŁA
Usymbolizowane zostaje przejście od Grupy do Szkoły, zapoczątkowane powołaniem do życia Szkoły Formowania się Psychoanalityka (SFP), będącej częścią stowarzyszenia, posiadającej natomiast odmienną identyfikację, przepisy, władze a nawet przynależność członków. Od tego roku działamy pod nazwą Sinthome - Szkoła Psychoanalizy Lacanowskiej.
PASSE
Przeprowadzamy pierwsze passe w Polsce. Zgodnie z lacanowską zasadą, autoryzując się sami, i przed Innym - w zaplanowanej na przyszły rok procedurze akredytacji Członków Szkoły.
● Ak(t)redytacja
VI. GENEALOGIA
Skoro już zdarzyło się nam zaistnieć, to ważne jest zdać sobie i innym sprawę z tego skąd się pojawiliśmy i skąd się wywodzimy. Dla ruchu psychoanalitycznego istotną sprawą jest „sukcesja” i transmisja misji krzewienia psychoanalizy. Czy jest co krzewić? A „sukcesja”? Czy ruch psychoanalityczny przekazuje pokoleniom psychoanalityków Graala psychoanalizy? Sprawa na zawsze do dyskusji. Jedno wiemy na pewno – Graalem psychoanalizy jest tajemnica pragnienia Freuda, zwana inaczej pragnieniem analitycznym. Czy Sinthome ma związek z Freudem? A Lacan? Można się o tym przekonać samemu śledząc poniższe drzewo genealogiczne.
Linią ciągłą → oznaczyliśmy kierunek przekazywania psychoanalizy na drodze analizy własnej oraz linią przerywaną ⇢ wektor superwizji. Pola członków naszej Szkoły zostały wypełnione kolorem czarnym. Ostatnia aktualizacja: marzec 2023 r.
VII. GOŚCIE
Mieliśmy zaszczyt podejmować tak wybitnych gości, jak Elisabeth Roudinesco, Renata Salecl, Colette Soler, Luis Izcovich, Bruce Fink, Stuart Schneiderman, Marco Jorge, Alain Didier-Weill, a także Paola Mieli z Après-Coup Psychoanalytic Association z Nowego Jorku oraz Raul Moncayo z Lacanian School of Psychoanalysis z Berkeley w Kalifornii i wielu innych.